עלומים

Copy of לוגו עלומים (2)

רקע כללי

"הטיפול הטוב ביותר הוא המניעה" - בתחום הפגיעות המיניות, זוהי אמירה המקבלת משנה תוקף. ישנה חשיבות רבה ליצירת סביבה מקדמת מוגנות, כאמצעי יעיל ומוכח להפחתה ומניעת היתכנות של פגיעה בילדים ונוער. מניעה של פגיעות מיניות נסמכת, בראש ובראשונה, על לימוד כללי זהירות בסיסיים, פיתוח ונרמול שיח המוגנות, הקניית ביטחון עצמי של הילד או המתבגר בגופו והכרות עם כללי "עשה" ו"לא תעשה" במרחב האישי והציבורי. הסטטיסטיקה בישראל מלמדת על אחוזי פגיעה גבוהים בילדים, בנים ובנות. בחלק גדול מן המקרים מדובר בפוגע מסביבתו הקרובה והמוכרת של הילד. חשוב להכין את הילדים והנערים למצבים בהם עליהם לגלות ערנות, לזהות התנהגות שאינה מותאמת ולדווח עליה לגורם אחראי.

קהל יעד

צוותי החינוך וההוראה בחטיבות הביניים המשתייכות למגזר הדתי- לאומי ותלמידי כיתות ז', ח' הלומדים במוסדות אלו בכיתות הבנים.

חזון ויעדים

יצירת סביבה חינוכית בטוחה ומוגנת מפני פגיעות, תוך הבנה מעמיקה של אתגרי גיל ההתבגרות. מתן ידע, כלים ותכנית פעולה לצוותי החינוך להטמעה מיטבית של תכנית התבגרות ומוגנות.

מטרות ויעדים
  1. פיתוח והטמעת תשתית בית ספרית בנושא מוגנות ומיניות בריאה.
  2. הכשרת הצוותים החינוכיים למסירת מערכי שיעור מותאמים בתחום המוגנות והמיניות, תוך שימוש באמצעים פדגוגיים מקצועיים ובמתודות יצירתיות. הקניית כלים ליצירת שיח מקדם מוגנות, לזיהוי תלמיד שנפגע ולהכרת דרכי התמודדות ותגובה נכונה במקרה של פגיעה.
  3. הקניית ידע וכלים לתלמידים בנושאי מיניות בריאה, מיניות במרחב הוירטואלי ומוגנות אישית.

 

הנושאים העיקריים בהם עוסקת התכנית

מיניות בריאה
מתן מידע אמין ורלוונטי לבני הנוער על ההתפתחות הפיזית והמינית בגיל ההתבגרות. עיבוד התחושות, המורכבויות והאתגרים המלווים את המתבגר בתהליך ההתבגרות.

מיניות באינטרנט
בני הנוער מבלים במרחבים וירטואליים בהם קיימת חשיפה לתכנים מיניים. חלקם אף צופים באופן יזום בתכנים מיניים באינטרנט. התכנית נותנת מידע על הגורמים להתמכרות לצפייה בתכנים מיניים ועל נזקיה. התכנית מעבדת את האתגר של בני הנוער למול חשיפה זו ונותנת כלים להתמודדות.

פגיעות מיניות ומוגנות
מתן מידע להגדרת פגיעה מינית ולהבנת התופעה. מתן כלים לבני הנוער כיצד למנוע פגיעה, לזהות מצבי סיכון ולהתמודד איתם, וכיצד ליצור סביבה מוגנת עבור עצמם ועבור חבריהם.

 

תהליך העבודה
  1. התאמת איש מקצוע (מנחה) לכל בית ספר, המלווה את הסגל החינוכי בתהליך ההטמעה של תכני הלימוד וביצירת שיח מקרב ומאפשר בין מורים לתלמידיהם.
  2. ליווי בהקמת פורום התבגרות ומוגנות בית ספרי הכולל: מנהל, מנחה, יועץ ורכז. קיום תכנית הכשרה לרכזים ומנחים להעמקה בתכנית והעשרת הידע המקצועי בתחום ההתבגרות והמוגנות.
  3. מתן ארגז כלים ייחודי המכיל מערכי שיעור מקצועיים ובנויים ע"י מומחים בתחום, סרטוני הדרכה לסגל החינוכי ולתלמידים בתהליך חווייתי ומשתף.
  4. הטמעת תקנון מוגנות במוסדות.
  5. מסירת הרצאה להורי התלמידים ויצירת חיבור ומודעות לנושא המוגנות.
שיתוף
שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin