חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הפגיעה השקטה של המלחמה בחד-הוריות: פיטורין, חל"ת ודמי אבטלה

נתונים חדשים שאספה קרן ידידות טורונטו חושפים מצוקה קשה בקרב אמהות עצמאיות (חד־הוריות) בעקבות המלחמה.

הנתונים מבוססים על מעל 650 פניות שהתקבלו בימים האחרונים ב"קו חם" שפתחה הקרן כדי לסייע לנשים במתן מענה לצרכים ולקשיים שלהן על רקע מצב החירום בעורף.

לפי פילוח הפניות, 27% נוגעות לצורך בהכוונה כלכלית, 18% מהן קשורות לסיוע משפטי בשל פגיעה בתעסוקה, 14% בבקשת עזרה רגשית ונפשית, 13% פנו לצורך קבלת מידע ועזרה כללית ו־11% מהנשים נזקקו לעזרה טכנית.

בין הטענות הרווחות שהעלו הנשים: הוצאה כפויה לחל"ת המביאה לכך שבחודש הקרוב לא יקבלו כלל דמי אבטלה ובחודש הבא דמי אבטלה חלקיים בלבד, צמצום בהיקף המשרה לנוכח קשיים ביציאה לעבוד בשל היעדר סידור לילדים והיעדר מקורות מימון מהמדינה למסגרות החינוכיות הבלתי רשמיות (פעוטון, מטפלות וכד'), פיטורים, פגיעה בשכר ואף הידרדרות לעוני.

"הפסקתי לקנות במרכול. לא יודעת איך אשלם חשבונות"

אחת הפניות שהתקבלו בקו החם היא של שרה, אם לילד, בת 45, המתגוררת באחת מערי הדרום שסופגת ירי טילים מרצועת עזה כמעט מדי יום. שרה, העובדת במחלקת הנהלת חשבונות בחברת שילוח בינלאומית, הוצאה לחל"ת לאחר שנאלצה להישאר עם בנה בבית מאז פרוץ המלחמה בשל היעדר מסגרת חינוכית עבורו ולאחר שלא נמצא בפיקוד העורף פתרון לבעיה. "החודש אין לי הכנסה. בחודש הבא אקבל 60% בלבד מהכנסתי החודשית. אני לא יודעת איך אשלם את החשבונות ושכר הדירה", היא מספרת.

מקרה דומה התרחש גם אצל סיגל, אשת מכירות בענף הבנייה ואם לשני ילדים מיישוב בשפלה. סיגל מציינת שמכירות החודש נעצרו לחלוטין ושהיא תיאלץ להסתפק החודש בשכר בסיס בלבד של 6,500 שקל, שהם חצי משכרה הקבוע. לדבריה, אין באפשרותה להגיע למשרד בתל־אביב כי שני ילדיה הוצאו מהמסגרות החינוכיות בשל המצב הביטחוני ואין באפשרותה לממן עבורם בייביסיטר.

סיגל מספרת: "הפסקתי לקנות מעדנים לילדים מהסופרמרקט. אנחנו מצמצמים את ההוצאות היכן שניתן, ועדיין המצב קשה מאוד ולא ברור מתי אוכל לחזור לעבוד".

החד־הוריות הודרו ממענקי המפונים

מענק האכלוס לתושבים שפונו מבתיהם שסוכם בין האוצר לביטוח הלאומי אינו נותן מענה להורה עצמאי ומקפח אותו. זאת, אף שהורה עצמאי נושא פעמים רבות בנטל פרנסת המשפחה לבדו. על רקע זה, האגודה לזכויות האזרח העבירה לביטוח הלאומי את הערותיה לטיוטת הסכם המענקים ובמסגרתן היא דורשת לקבוע אמות מידה להכרה בנשים כאלה וכי יש לתת להורה עצמאי מענק כאילו היה זוג.

"חד־הוריות שייכות לקבוצה שברובה היא ענייה מלכתחילה ונחשבת לחוליה החלשה בשוק העבודה הישראלי. מצב החירום מחליש אותן עוד יותר", אומרת נעמי שמואלביץ מקרן ידידות טורונטו, "אנו קוראים למדינה להכיר במאפיינים הייחודיים של קבוצת אוכלוסייה זו ולסייע לה בשורה של מענים מיידיים, ביניהם מענק כספי חד־פעמי, תלושי קנייה, סלי מזון, סיוע במימון בייביסטר וברכישה של ציוד ביתי הכרחי".

יובל בגנו, מעריב

אולי יעניין אותך גם

תודה!

כדאי לבקר גם בפייסבוק ובטוויטר שלנו